Avona Velum Shimano 105 DI2

Avona Velum Sram Force AXS + powermeter er en moderne racercykel, der henvender sig til cyklister,som ønsker en kombination af høj ydeevne, komfort og avanceret teknologi. Med fokus på kvalitet og genemtænkt design tilbyder Avona en cykel, der er velegnet til både ange træningsture, motionsløb og daglig landevejskørsel, ligesom den naturligvis også er UCI godkendt, så den kan bruges til Licensløb.

Prisinterval: 33.999,00 kr. til 41.999,00 kr.

Produkt detaLjer

Avona Velum Shimano 105 Di2 er en moderne carbonracercykel, der forsøger at gøre high-end landevejsteknologi mere tilgængelig. Hvor de dyrere Velum-modeller er udstyret med Shimano Dura-Ace, SRAM Red eller andre topkomponenter, kombinerer denne version den samme grundlæggende Velum-idé med Shimanos 105 Di2-gruppe. Resultatet er en cykel, der både er interessant for motionister, ambitiøse ryttere og dem, der ønsker elektronisk gearskifte uden at betale prisen for en komplet topmodel.

Velum-platformen er udviklet med fokus på flere egenskaber på én gang. Avona arbejder med en kombination af lav vægt, aerodynamik, komfort, lav rullemodstand og effektiv kraftoverførsel. Det betyder, at cyklen ikke kun er tænkt som en klatremaskine eller en ren aero-racer. Den skal kunne fungere på mange forskellige typer landevej, fra hurtige flade strækninger til stejle bakker og ujævn asfalt.

En let carbonramme

En af de største fordele ved Velum er selve rammen. Avona opgiver en vægt på omkring 798 gram for carbonrammen i størrelse M med klarlak. Forgaflen vejer omkring 380 gram. Det er meget lave tal for en moderne landevejscykel med skivebremser. (avona.cc)

Rammen er samtidig konstrueret med moderne standarder. Den har intern kabelføring, BSA 68 mm gevind-BB og plads til relativt brede dæk. Avona angiver en maksimal dækkapacitet på op til 35 mm, afhængigt af fælg og dæk. (avona.cc)

Det er vigtigt, fordi brede dæk er blevet en central del af moderne landevejscykling. Tidligere var 25 mm næsten standard, mens 28 og 30 mm i dag er meget almindelige. Med mulighed for 35 mm kan Velum også bruges på dårlige veje, brosten og længere ture, hvor komfort og kontrol er vigtigere end den sidste marginale watt.

Shimano 105 Di2

Hovedattraktionen ved denne version er naturligvis Shimano 105 Di2. 105 har traditionelt været Shimanos gruppe for seriøse motionister, men med Di2-generationen er elektronisk gearskifte blevet gjort tilgængeligt langt længere nede i pris end tidligere.

105 Di2 bruger elektronisk gearskifte med batteri og elektriske motorer i forskifter og bagskifter. Gearskiftene er præcise og hurtige, og systemet kræver ikke traditionelle mekaniske gearkabler.

Det betyder, at rytteren får en stor del af oplevelsen fra Shimanos dyrere elektroniske grupper uden nødvendigvis at betale for den laveste mulige vægt.

På Velum er 105 Di2 derfor et fornuftigt match. Rammen er allerede meget avanceret, og 105-gruppen gør det muligt at holde den samlede pris nede.

2x12 gearing

105 Di2-versionen benytter en klassisk 2x12-drivlinje. Shimano 105 Di2 fås typisk med en 50/34 eller 52/36 krank og kassetter med forskellige udvekslinger, afhængigt af den konkrete specifikation.

Fordelen ved 2x12 er, at man får mange gear og relativt små spring mellem dem. Det er især værdifuldt på landevej, hvor kadencen ofte ændrer sig lidt hele tiden.

På flad vej kan rytteren skifte ét enkelt gear op eller ned uden at opleve en stor ændring i kadence. På en stigning kan man bruge den lille klinge foran og få et meget lettere gear.

Det er en af de vigtigste forskelle mellem en traditionel 2x landevejsdrivlinje og de nyere 1x-systemer. 1x er enkelt, men 2x giver en mere finmasket gearing. For mange landevejsryttere er det stadig den mest naturlige løsning.

Hvorfor vælge 105 Di2?

Det oplagte spørgsmål er, hvorfor man skal vælge 105 Di2, når Avona også tilbyder Velum med Ultegra eller Dura-Ace.

Svaret er pris og værdi.

105 Di2 er tungere end Dura-Ace og har ikke helt samme eksklusive materialer eller finish. Men gearskiftet er stadig elektronisk, og funktionelt kan det komme meget tæt på de dyrere systemer.

For en rytter, der primært vil ud og køre kilometer, er forskellen i vægt ikke nødvendigvis vigtig nok til at retfærdiggøre flere tusinde euro. Det kan derfor være mere fornuftigt at bruge pengene på bedre hjul, cykeltøj, bikefit eller flere ture.

Det er netop her, Velum 105 Di2 kan være interessant. Man får en meget avanceret ramme og et moderne elektronisk gearsystem uden at betale for komponenter, der primært reducerer vægten eller øger eksklusiviteten.

Hjulene

Hjulene spiller en stor rolle for en cykels køreegenskaber, og her vil 105 Di2-versionen naturligvis være mere prisorienteret end Dura-Ace-modellen.

Et lettere carbonhjulsæt kan være en oplagt senere opgradering. Især hvis rytteren kører meget i kuperet terræn, kan lavere hjulvægt gøre accelerationerne mere livlige.

Hvis man primært kører flad vej, kan dybere carbonfælge i stedet være interessante på grund af deres aerodynamiske egenskaber. Avona tilbyder forskellige hjulopgraderinger til Velum-platformen, hvilket gør det muligt at tilpasse cyklen efter den type kørsel, man laver.

Det er dog vigtigt ikke at undervurdere standardhjulene. En cykel behøver ikke dyre carbonhjul for at være hurtig. Gode dæk og korrekt dæktryk kan have mindst lige så stor betydning for den daglige oplevelse.

Bredere Continental-dæk

Velum er designet omkring moderne bredere landevejsdæk. Avona bruger på flere af de dyrere Velum-versioner Continental GP5000 S TR i omkring 30-32 mm, og platformen er udviklet med tanke på denne type dæk.

Det er en god filosofi til almindelig landevejskørsel.

Et bredere dæk kan absorbere flere af de små ujævnheder i vejen. Det giver bedre komfort og kan samtidig give mere greb. På dårlig asfalt kan et 30 eller 32 mm dæk derfor føles hurtigere, selv hvis cyklen på papiret ser mindre "raceagtig" ud.

For danske forhold er dette særligt interessant. Mange landeveje har ikke perfekt asfalt, og på en lang tur kan komforten være afgørende for, hvor meget energi man har tilbage efter tre eller fire timer.

Aerodynamikken

Velum er ikke bare en let cykel. Avona har også arbejdet meget med aerodynamikken.

Rørprofilerne er designet til at reducere luftmodstanden, og kablerne føres internt. Cockpittet er integreret eller semi-integreret afhængigt af specifikationen. Hele cyklen har derfor et rent og moderne udtryk.

Avona fremhæver selv, at Velum er udviklet som en allround-racer, hvor aerodynamik ikke må gå ud over komfort og effektivitet. Det er en interessant tilgang, fordi en cykel, der er ekstremt aero, ikke nødvendigvis er den hurtigste på alle veje.

På en lang tur kan en mere komfortabel cykel være lettere at holde høj fart på, fordi rytteren bliver mindre træt.

Skivebremser

Shimano 105 Di2-versionen bruger hydrauliske skivebremser. Det er i dag den dominerende løsning på moderne performance-racercykler.

Hydrauliske bremser giver høj bremsekraft og god modulation. De fungerer også godt i regn og på lange nedkørsler.

For en cykel som Velum er skivebremser et naturligt valg. Den lave rammevægt og høje fart gør det vigtigt at have effektiv kontrol, når man skal bremse fra høj hastighed.

Komfort og geometri

Velums geometri er udviklet til at være hurtig uden at være ekstrem. Den har en relativt stabil platform og plads til brede dæk.

Det betyder, at cyklen både kan bruges til motionsløb og længere ture. Man kan sidde relativt aggressivt på cyklen, hvis man ønsker det, men den er ikke nødvendigvis så kompromisløs som nogle rene racecykler.

Det er en fordel for ryttere, der gerne vil have én cykel til det meste. Man kan træne på den i hverdagen, køre motionsløb i weekenden og bruge den til lange ture om sommeren.

Ingen behov for at opgradere med det samme

En vigtig fordel ved Velum 105 Di2 er, at man ikke nødvendigvis behøver opgradere noget fra begyndelsen.

105 Di2 er allerede et moderne elektronisk gearsystem. Hydrauliske skivebremser er standard. Rammen er meget let. Dækkapaciteten er stor, og cyklen kan tilpasses med andre hjul senere.

Hvis man har et begrænset budget, er det derfor bedre at købe cyklen og køre på den i et år eller to, før man begynder at tænke på opgraderinger. Når man så ved præcis, hvad man ønsker at forbedre, kan man investere i eksempelvis hjul eller cockpit.

Konklusion

Avona Velum Shimano 105 Di2 er et interessant eksempel på, hvordan en avanceret racercykel kan bygges uden at bruge topkomponenter overalt. Den kombinerer en meget let carbonramme med Shimano 105 Di2, hydrauliske skivebremser, moderne bredere dæk og en aerodynamisk konstruktion.

Den største fordel er efter min vurdering selve Velum-platformen. Man får en ramme, der er udviklet til høj performance, men som samtidig er praktisk nok til almindelig landevejskørsel. Muligheden for dæk op til 35 mm gør cyklen endnu mere alsidig.

Shimano 105 Di2 passer godt til denne filosofi. Det er ikke den letteste eller mest eksklusive gruppe, men den giver elektronisk gearskifte, præcision og et stort gearområde til en betydeligt lavere pris end Dura-Ace.

For den almindelige motionist kan det derfor være et bedre køb at vælge Velum 105 Di2 frem for den dyrere Dura-Ace-version. Man får måske ikke den samme lave vægt eller prestige, men man får en cykel, der i praksis kan være næsten lige så sjov og hurtig.

Avona Velum 105 Di2 er kort sagt en cykel for rytteren, der ønsker en seriøs carbonracer med moderne teknologi, men som samtidig vil bruge pengene fornuftigt. Den har potentiale til både træning, motionsløb og lange landevejsture og giver et stærkt udgangspunkt for senere opgraderinger, hvis cykelinteressen udvikler sig.

Cyklen fås i 5 størrelser, og geometri m.v. kan ses her.

Specifikationer:
Ramme: Avona Velum str. fra XS til XL i tre valgfri lakeringer, Teal, Carbon Clearcoat eller Rosegold.
Geargruppe: Shimano 105 Di2 2 x 12 speed
Frempind: Alu
Styr: Alu:
Saddel: Repente Quasar
Hjul: flere valgmuligheder
Vægt: afhængig af konfiguration med under 7 kg.

PS: Billedet viser en anden gruppe og hjul, når cyklen er færdigbygget medio august skiftes dette.

Læs evt an anmeldelse hos Bike Rumour af Avona Velum her

Anmeldelser

Der er endnu ikke nogle anmeldelser.

Vær den første til at anmelde “Avona Velum Shimano 105 DI2”

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Yderligere information

Ramme størrelse

XS, S, M, L, XL

Ramme farve

Carbon Clearcoat (sort), Rose Gold, Tael

Saddelpinds offset

0, 15 mm

Hjul

DT Swiss E1800 30 mm, Faserwerk Bergreif, Faserwerk Luftschneider, Newman A 50 carbonhjul

Frempindslængde

100, 110, 120, 90

Styrbredde

38, 40, 42

Krankarms længde

170,0, 172,5, 175,0

Brand

Geargruppe

Shimano 7100 105 Di2

Varenummer (SKU): N/A Kategori:

Anmeldelser

Vær den første til at anmelde “Avona Velum Shimano 105 DI2”

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

0